
Rapport från Vildhallonsnåret
Det växer så att det knakar här i Vildhallonsnåret och det är läge för en mer sammanhängande uppdatering om vad som är på gång. Så här kommer den …
Partykortspelet NätTrollz! ges numera ut exklusivt av Eloso Förlag och den andra upplagan av spelet är nu släppt. Inom kort hittar man NätTrollz! i olika butiker men man kan redan nu köpa sitt exemplar via webshopen. Vildhallon är ytterst glada över detta samarbete och hoppas att spelet även får en internationell lansering framöver.

I samband med första maj släppte Dristig & Drabanterna en cover på Imperiets låt Alltid Rött Alltid Rätt. Låten finns på de vanligaste digitala musikplattformarna såsom iTunes, Spotify osv. Lyssna gärna på den.
Tanken är ju att DinoFajten kommer släppas i ett nytryck framöver och att Jan Kustfält även gör illustrationer och det grafiska till spelet. Det är ett pågående arbete som går framåt. Släpper här ett par skisser som Jan håller på med. Om allt vill sig väl så har DinoFajten en kampanj på Kickstarter redan i slutet av 2019.

Vildhallon är initiativtagare till Spelutveckling Väst, som är ett nätverk för bräd- och rollspelsutvecklare i Västra Götaland och Halland. Den 18 maj har nätverket ett av sina öppna event (på Chalmers i Göteborg) då man kan komma förbi och testa brädspel som är under utveckling. Vildhallon kommer ha med sig brädspelet Die Zombiejäger. Varmt välkommen till det.

Och apropå Die Zombiejäger … Arbetet går stadigt framåt. Den ursprungliga spelmekaniken håller på att finjusteras under våren och Anton Vitus Westerlund levererar löpande nya illustrationer. Om allt vill sig väl kommer Gilma Sobrino Rada sätta tänderna i det grafiska arbetet efter sommaren. En kampanj på Kickstarter sker tidigast vintern 2019.

I kulisserna arbetas det också med ett nytt kortspel som heter Gillet, där man som spelare axlar rollen som ledare för ett medeltida tjuvgille. Projektet ligger verkligen i sin linda men det finns planer om att Staffan Melin ska illustrera detta framöver. Några illustrationer kan vi däremot bjuda på redan nu.

Björn Floréns barn- och ungdomsbok MECH (som är illustrerad av serietecknaren Yvette Gustafsson) håller just nu på att färdigställas av Gilma Sobrino Rada. Om allt vill sig väl släpps boken i samband med LinCon i slutet av maj. Förhandsbeställ gärna ditt exemplar och läs utdrag ur boken här.

Samarbetet med Gameprototyper ångar på. Efter att vi kom med i Kultur i Västs kulturkatalog så börjar nu den gemensamma bräd- och rollspelsworkshopen ”Gör ditt egna brädspel” bli populär. Bokningar från hela Sverige börjar sakta rulla in vilket är mycket roligt.

Ja. Det var väl allt för denna gången. Vi ses där ute i Vildhallonsnåret!
Mvh Mattias Dristig, förlagschef

